Aktualności

Po seminarium -"Zioła"-perspektywy dla małych gospodarstw

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa i Radca Rolny Ambasady Niderlandów zorganizowały wspólnie kolejne seminarium, tym razem  p.t. „Zioła. Perspektywy dla małych Gospodarstw” 8 września 2013r. Odbyło się ono w jednej z najbardziej reprezentacyjnych sal zamku w Gołuchowie k’ Kalisza, jako impreza towarzysząca organizowanym tu od 15 lat Targom Międzynarodowym pod nazwą „Dni Ogrodnika”.

Seminarium rozpoczął Radca Rolny Ambasady Niderlandów Toine van Poppel, który podkreślił możliwość współpracy pomiędzy Holandią i Polską właśnie  w zakresie uprawy ziół. Obie strony: holenderska i polska mają w tej dziedzinie wiele do zaoferowania, gdyż zapotrzebowanie na produkty zielarskie w obu krajach jest podobne. Naturalna produkcja ziół pasuje właśnie do niewielkich gospodarstw,  pod warunkiem właściwego doboru gatunków. Na zakończenie Radca podkreślił, że wzajemna wymiana wiedzy, doświadczeń, usług i towaru właśnie w zakresie uprawy ziół może stać się jeszcze jedną drogą współdziałania w branży ogrodniczej pomiędzy obydwoma naszymi krajami.

Następnie dr Mirosław Angielczyk, właściciel firmy „Dary Natury” i twórca „Podlaskiego Ogrodu Botanicznego” w Korycinach zapoznał obecnych z aktualnymi trendami w uprawie ziół, przedstawiając najmodniejsze gatunki i możliwości ich uprawy oraz zbytu.

Przedstawiciel holenderskiej firmy Koppert – Dawid Pawliński omówił skuteczne metody biologicznej ochrony roślin zielarskich. 

Na zakończenie dr. Dorota Metera – przedstawicielka firmy Bioekspert (Jednostka Certyfikująca w Rolnictwie Ekologicznym) omówiła możliwości i sposoby zbytu ziół.

Frekwencja na seminarium wykazała, że problematyka związana z uprawą ziół budzi spore zainteresowanie nie tylko wśród właścicieli gospodarstw. Zioła i powrót do naturalnej ich uprawy są ostatnio obiektem zainteresowania wielu branż i konsumentów (ogrodnictwo, farmacja, kosmetyka, sztuka kulinarna i in.), dlatego też Stowarzyszenie SITO i Radca Rolny Ambasady Niderlandów planują kontynuację wspólnych przedsięwzięć w tej dziedzinie. 

 

« powrót

Jak przystapić ?

Nabór nowych członków Stowarzyszenia Naukowo Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa prowadzą oddziały regionalne SITO. Prosimy o kontakt z najbliższym Państwu oddziałem terenowym SITO. 

więcej »

Kontakt

SITO  Zarząd Główny
ul. Konstytucji 3 Maja, nr 1/3
96-100 SKIERNIEWICE
Telefon: 606 429 997, 608 281 803
E-mail: biuro@notsito.org.pl

www.notsito.org.pl
 

więcej »